Türk Bayrağı Satışında Rekor Artış

Darbe girişimine karşı halkın sokağa inmesi ile Türk bayrağı imalatında rekor bir artış sağlandı. Bayrak imalatçıları talebe karşılık verebilmek için fazla mesai yaparken, kısa sürede ülke genelinde 100 milyon bayrak üretilip satıldığı öğrenildi. Bayrak üreticileri, bayrak imalatı için ham kumaş bulamadıklarını söyledi.

15 Temmuz akşamı sokağa dökülen halk, gösterdiği tepkiyle darbeyi püskürtmeyi başardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “meydanları boş bırakmıyoruz” mesajıyla herekete geçen vatandaşlar, ellerine aldıkları Türk bayraklarıyla meydanları doldurdu. Bayrak satışında rekor bir artışı sağlanırken, imalatçıları artan talep karşısında gece gündüz çalışıyor.

'TALEBİN YÜZDE 60'IN KARŞILAYABİLDİK'

İstanbullu bayrak imalatçısı Orkun Altıer, yaptığı açıklamada ülke genelinde 100 milyon bayrak üretilip satıldığı söyledi. Altıer, “İnsanların meydanlara çıkması ile beraber Türk bayrağının satışı artacağı belliydi. Bugüne kadar İstanbul genelinde 4 milyona yakın bayrak satıldı. Bayrakçılar hazırlıksız yakalandı. Çünkü kimse böyle bir şey beklemiyordu. Şuana kadar bayrağa olan talebin yüzde 60’ını karşılayabildik. Geri kalan taleplere devam edebilmek için ise var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

'ÜRETİM YETMİYOR'

Bayrak satışının seyyar satıcılarla başladığını belirten Altıer, sonrasında ise belediyelerin atağı oldu. Belediyeler yüklü bayrak alımına girince piyasadaki bayrakların tamamen bitmesine sebep oldu. Şuan atölyelerimiz üretime devam ediyor ama yüzde 100 talebe karşılık vermek mümkün gibi görünmüyor. Ben o geceden bu yana sopalı diye tabir edilen 500 bin bayrak sattım. Diğer bayraklarla birlikte bu rakam 600 bini buldu. Bunu sadece benim firmam sattı. Ama ülke genelinde neredeyse 100 milyon adet bayrak gitmiştir. Çünkü bir insan bir bayrak almıyor. Alan 5 tane 10 tane alıyor. Şuan nüfusun çok üzerinde bayrak üretimi yapılıyor ama yetmiyor. İnsanlar hala talep ediyor” dedi.
Gün içerisinde 40 bin bayrak sattığını ancak halen 50 binden fazla sipariş olduğunu belirten Altıer, “Yetiştirme noktasında sıkıntı var. Herkese zaman vermek durumunda kalıyorum. Çünkü bugün çıkarabilecek ürünüm kalmadı” diye konuştu.